Laboratoria - maj 2023

W ramach zajęć z "modułem woda" uczniowie klasy 8  zostali podzieleni na 4-os. grupy. Otrzymali wszystkie potrzebne pomoce, karty pracy, zostali wprowadzeni merytorycznie, zapoznani z celem doświadczenia: „Bdanie napięcia powierzchniowego wody oraz wpływ nań detergentu”.

Uczniowie z radością podjęli realizację doświadczenia, chętnie się angażowali w przebieg badania, skrupulatnie liczyli wypływające z pipetek krople wody (czystej i po dodaniu doń detergentu), wyniki pomiarów zapisywali w tabeli pomiarowej, formułowali słuszne obserwacje i wnioski z nich płynące. Sama lekcja została oceniona przez uczniów jako interesująca, zgłaszali chęć wzięcia udziału w kolejnych takich zajęciach.

W dniu 26 maja klasy 8 a i 8b zrealizowały zajęcia artystyczne w ramach Laboratoriów Przyszłości. Dzięki temu, uczniowie rozwinęli nie tylko kreatywność, ale również wyobraźnię przestrzenną. Istotnym elementem pracy w grupach była integracja nastawiona przede wszystkim na współdziałanie i skuteczną komunikację. Podczas zajęć powstały trójwymiarowe konstrukcje. Uczniowie działali nie tylko w oparciu o gotowe schematy, lecz szukali własnych rozwiązań, co wpłynęło na innowacyjność myślenia. 

 

W osatnich tygodniach uczniowie klasy czwartej powtarzali ułamki zwykłe za pomocą klocków konstrukcyjnych. Na tablicy zapisano ułamki i dopasowane do nich kolory. Uczniowie musieli jak najszybciej ułożyć wieże, tak żeby ułamki się zgadzały np. 1/6 - zielonych, 1/2 niebieskich oraz 1/3 czerwonych, czyli układamy jedną wieżę zieloną, trzy wieże niebieskie oraz dwie czerwone. Później układali wysokie wieże,  dalej pamiętając o ustalonej kolorystyce. 

Uczniowie klas młodszych w dalszym ciągu bardzo chętnie tworzą wymyślne budowle i pojazdy z klocków.

Uczniowie uczęszczający na zajęcia "Igłą malowane" mogą pochwalić się pierwszymi dziełami stworzonymi na krosnach.

A nasza grupa "3D" tworzy kolejne figury do szachów.